Gluténérzékeny gyermek: amit minden szülőnek tudnia kell
Közzétéve: 2024.11.11. 12:18
A gluténérzékenység vagy cöliákia egy autoimmun betegség, amelyben a szervezet a a kalászos gabonafélékben – a búzában, árpában és rozsban – található fehérjére, a glutén fogyasztására kóros immunreakcióval válaszol. A beteg szervezete a glutént idegen anyagnak érzékeli és glutén elleni antitesteket termel, miközben tévesen a saját sejtjeit is elpusztítja. Ennek eredményeképpen a vékonybél bolyhai jelentősen károsodnak így a táplálék felszívódása zavart szenved.
A gluténérzékenységet gyakran diagnosztizálják gyermekkorban, így szülőként fontos tisztában lenned azzal, hogyan ismerheted fel a tüneteket és milyen étrendi változtatásokra van szükség.
Tünetek, amire légy figyelmes
A gluténérzékenység jelei között megkülönböztetünk gasztrointesztinális ( emésztőrendszeri) és extraintesztinális (emésztőrendszeren kívüli) tüneteket. Klasszikus gasztrointesztinális tünet lehet a hasmenés vagy székrekedés, puffadás, hasfájás és a fogyás, ami a felszívódási zavarból ered. Ezeken kívül a gyerekek elmaradhatnak a növekedésben, jelentkezhet vérszegénység, fogszuvasodás, extrém fáradékonyság, izomgyengeség, pubertáskorban hormonális zavarok, hajhullás, gyenge körmök. Gyakoriak a bőrtünetek és az idegrendszeri rendellenességek is. Szülőként könnyű észrevenni, hogy valami nincs rendben, de a változatos tünetek miatt gyakran nehéz megállapítani, hogy merre is indulj el. Ha ilyen típusú tüneteket észlelsz, az első és legfontosabb, hogy konzultálj egy szakorvossal.
Hogyan derül ki?
A cöliákia gyanú esetén több vizsgálatot is elrendelhet az orvos.
Ezekre kell készülni:
- vérvétel, ahol a glutén elleni antitesteket mérik
- biopszia, vagyis gyomortükrözés során mintavétel a vékonybélből
- genetikai vizsgálat
Vigyázat! Számos patikában elérhető már otthoni cöliákia teszt, azonban ezek eredménye nem kellőképpen megbízható. A diagnózis felállításához mindenképp szakorvosra van szükség. Arra is ügyelni kell, hogy a diagnózis megszületéséig, a vizsgálatok előtt és alatt nem szabad gluténmentes diétát tartani, hiszen előfordulhat, hogy így álnegatív eredmény születik, ami miatt a gyermek nem kapja majd meg a megfelelő ellátást. Persze érthető, hogy szülőként meg szeretnéd óvni a gyermeked minden rossztól, de sajnos ezen a tortúrán át kell esni. A lelki támogatás nagyon sokat segít, amibe érdemes az egész családot és indokolt esetben az intézményeket is bevonni (óvoda, iskola).
Élet glutén nélkül
A gluténérzékenység egyetlen kezelési módja az élethosszig tartó szigorú gluténmentes diéta. Ez pedig nyilvánvalóan szülőként és a gyereknek is a legnagyobb kihívás. Jó hír azonban, hogy a gyerekek viszonylag gyorsan tanulnak és alkalmazkodnak, ráadásul manapság már rengeteg támogatást kaphatsz az internet és a közösségi média segítségével (persze mindig győződj meg róla, hogy hiteles forrásból tájékozódj).
A gluténmentes diétában tehát ki kell iktatni minden olyan terméket, ami búzát, árpát és rozst tartalmaz. A diéta nehézsége, hogy a felszínen azt gondolnánk ez csak a kenyerekre, péksüteményekre, tésztákra, kekszekre vonatkozik, azonban a történet ettől sokkal komplexebb. Nagyon sok feldolgozott élelmiszer tartalmaz ugyanis glutént, számos formában. Akár csak egy apró összetevő, vagy valamilyen adalékanyag is lehet gluténtartalmú. Gluténmentes diétában ezentúl az olyan élelmiszereket is ki kell zárni, amelyek összetevőik alapján ugyan nem tartalmaznak glutént, de a gyártás során szennyeződhettek azzal.
Hogyan tájékozódj?
A Magyarországon is hatályos jogszabály alapján a glutént, mint allergént ki kell emelni az élelmiszercímkén. Sajnos a keresztszennyeződés valószínűségét a gyártónak nem kötelessége feltüntetni, azonban már egyre több élelmiszergyártó ismeri fel ennek fontosságát. A legfontosabb tájékozódási pont mégis a gluténmentes jelölés. Amennyiben egy termék címkéjén feltüntetik a “gluténmentes” jelzőt vagy egy áthúzott kalászos gabona piktogramot, akkor a gyártónak kötelessége garantálni a gluténmentességet. Ezeket a termékeket biztonsággal fogyaszthatja egy gluténérzékeny gyermek.
Számos termék esetén azonban kétségeid támadhatnak. Ilyenkor több választási lehetőséged van: felveheted a gyártóval a kapcsolatot, tájékozódhatsz tapasztalt diétázóktól, vagy olyan szakemberektől, akik listát tartanak fenn a biztonsággal fogyasztható termékekről. Kezdő diétázóként azonban azt tanácsoljuk, hogy elsősorban a garantáltan gluténmentes termékeket válaszd a gyermeked számára.
Keresztszennyeződés és étkezés otthonon kívül
A keresztszennyeződés szintén egy kulcsfontosságú tényező, amit meg kell tanulni. A gluténmentes ételek elkészítése során nem csak gluténmentes alapanyagokat kell használni, de az olyan konyhai eszközöket is kerülni kell, melyekkel gluténtartalmú alapanyagok vagy élelmiszerek érintkeztek. A külön edények, berendezések, konyhai eszközök és a szigorú higiénia betartása segít elkerülni a gluténnal való szennyeződést. Nézzünk egy példát: ha a család vasárnap rántott húst kíván, hiába a gluténmentes panírozás, ha a hús ugyanabban az olajban sül ki, mint a gluténos panírral készült. Ilyen és egyéb apróbb részletekre is nagyon nagy figyelemmel kell lenni, ami eleinte persze szörnyen ijesztő lehet, de megfelelő rutinnal hamar megszokható.
Nagyon fontos az is, hogy keressünk fel egy szakembert, aki segít megtanulni a diétás szabályokat és felhívja a figyelmünket a buktatókra valamint a megoldásokra. Az otthonon kívüli étkezések is különösen nagy odafigyelést igényelnek. Éttermek látogatása vagy baráti összejövetelek alkalmával a szülőknek és a gyermeknek is előre kell gondoskodniuk a gluténmentes opciókról. Sok étterem ma már kínál gluténmentes menüt, de mindig fontos előre jelezni az ételallergiát és érdeklődni a keresztszennyeződésről. Gluténérzékenység diagnózisával azonban az óvodák és az iskolák kötelesek biztosítani a gyermek biztonságos étkeztetését. Ennek megvalósításáról mindig konzultáljunk az intézmény vezetőségével, mert a lehetséges opciók helyenként eltérnek.
NCGS vagy autoimmun betegség?
Az autoimmun cöliákiától megkülönböztetünk egy úgynevezett nem-cöliákiás gluténérzékenységet (NCGS), ami egyfajta gluténra adott érzékenység a bélben, vagy populárisabb nevén ételintolerancia. Gyakran az IBS nevű funkcionális emésztőrendszeri zavarral áll összefüggésben, aminek hátterében vélhetően a bélflóra felborulása, vagy más néven diszbiózis áll. Fontos megjegyezni, hogy az NCGS a cöliákiához hasonló tünetekkel jelentkezhet (pl. puffadás, széklethabitus változás, hasfájás) és a kezelési módja szintén a gluténmentes étrend, azonban a kisebb diétahibák (pl. gluténnal való szennyeződés) nem okoznak egészségkárosodást és korántsem biztos, hogy élethosszig kell tartani az étrendet. A megfelelő életmód- és étrendváltoztatás hatására ugyanis az intolerancia idővel rendeződhet. Az NCGS esetében az intézményi ellátásra vonatkozó jogszabály viszont nem érvényes, így szülőként fel kell készülnöd arra, hogy a gyermeknek nem tudsz majd speciális étrendet igényelni az óvodában/iskolában, így marad az otthonról bevitt étel lehetősége.
Lelki támogatás
A gluténmentes étrend fenntartása nemcsak fizikai, hanem érzelmi kihívás is a gyermek számára. A gluténérzékenység miatt korlátozott étkezési lehetőségek társas helyzetekben, például születésnapi ünnepségeken, szorongást, akár szégyenérzetet eredményezhetnek. Szülőként fontos, hogy érzelmi támogatást is nyújts a gyermeknek: beszélgessetek sokat, vondd be a vásárlásba, főzésbe, a korának megfelelően – akár mese formájában – mondj el neki minden fontos részletet, amit tudnia kell a betegségéről és arról, hogyan őrizheti meg az egészségét. Sokat segíthet egy olyan pszichológus is, akinek tapasztalata van a gyermekkori betegségek pszichés és lelki támogatásában. Bátran keressünk tehát segítséget és ebbe vonjuk be lehetőleg a család minden tagját.
Összegzés
A gluténérzékeny gyermekek számára a gluténmentes étrend betartása elengedhetetlen az egészségük megőrzése érdekében. A szülők szerepe kulcsfontosságú a tünetek felismerésében, a kivizsgálások kezdeményezésében, a helyes étrend bevezetésében, valamint a keresztszennyeződések elkerülésében. A gyermek egészséges testi és pszichés fejlődése érdekében pedig javasolt több szaksegítséget is bevonni (orvos, dietetikus, pszichológus és az intézményi dolgozók).